Europa na widelcu to festyn, który odbywa się rokrocznie na wrocławskim rynku. To impreza stricte rozrywkowa. W tym roku z 16 europejskich krajów wybrano, o ile mnie pamięć nie myli 36 potraw, które przygotowali Polscy kucharze. Potrawy te następnie były przedmiotem zbiorowej biesiady. Ale jakiej biesiady! To było wręcz wielkie obżarstwo.

EUROPA NA WIDELCU

Oprócz wielkiej biesiady równolegle odbywały się również jarmark potraw i produktów regionalnych oraz parada kucharzy, którzy dania te przygotowywali. Oczywiście nie ma nic złego w festynach, ale takich nie można niestety nazwać imprezami kulinarnymi, a takich ja szczególnie poszukuję. Tym bardziej nie są to imprezy mające na celu kształtowanie gustów kulinarnych Polaków. Ot miło spędzona sobota z dobrym jedzeniem, nie powiem.

ALE O CO TU CHODZI?

Samymi nazwami potraw i wtłaczaniem przez mikrofon do głów hasła klucza tego festiwalu „4 czerwca dniem wolności” nie da się smaku nauczyć. Data wspomniana to data pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce po upadku komunizmu, które to zdarzenie stało się podstawą zrodzenia się tegoż festynu 8 lat temu. Europa na widelcu to impreza zatem parakulinarna, której głównym motto był w tym roku powtarzany przez konferansjera jak mantra slogan, że od tego dnia roku 1989 Polska znowu jest w Europie. Tak, jakby kiedyś nie była. Nie jest to zarzut z mojej strony, jedynie dygresja i taka mała konkluzja wynikająca z obserwacji człowieka „z zewnątrz”. Europa na widelcu. Dokąd kroczysz?

EUROPA NA WIDELCU ZALEDWIE POPRAWNIE

Z całą stanowczością zaznaczyć muszę, że „Europa na widelcu” organizacyjnie dopięta była na ostatni guzik. Pod tym względem nic jej zarzucić nie można. Pomijając merytoryczną istotę daty 4 czerwca 1989 roku na nieszczęście smakoszy kulinarnych imprezę potraktowano li jedynie jako wielką wyżerkę. Wyżerkę pod płaszczem zjednoczonej (jak długo jeszcze?) Europy. Szkoda, bo można było nieco więcej.Zrób fachową PULLED BEEF przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *