Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został w 2004 roku i rokrocznie przypada na dzień 2 maja. To święto państwowe, którego celem jest przywrócenie należnego szacunku symbolom polskości, w szczególności polskiej fladze. Ustanowienie tego dnia dniem flagi polskiej ma historyczne podłoże. Właśnie drugiego maja 1945 roku polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.

Data 2 maja nawiązuje również do czasów PRL-u, w których w przeddzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 maja władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.


DZIEŃ FLAGI – ŚWIĘTO CZY DZIEŃ REMONTÓW

Drugi maja to data szczególna również ze względów technicznych. Wypada pomiędzy 1, a 3 maja. O ile nie jest to nic dziwnego w kalendarzu, to w naszym kraju są to daty szczególne oznaczające Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 maja. Dla większości Polaków tzw. długi weekend to znakomity czas na wiosenne wyjazdy, ale też i na … wiosenne remonty. O tak, w tym jesteśmy dobrzy. W niszczeniu wszelkich świętości i olewaniu świąt narodowych. Miast z dzieciakami iść świętować razem z kolegami umawiamy się i od rana do wieczora wiertarkami udarowymi niszczymy to, o co nasi dziadkowie walczyli. Pora to zmienić.

ZŁY PTAK TO, CO WE WŁASNE GNIAZDO SRA

Żyjemy w jednym z nielicznych krajów europejskich, w którym media w większości należą do obcego kapitału. Nie dziwmy się zatem, że miast pokazywania uroczystości państwowych media te pokazują kontrmanifestacje, albo nadają programy szkalujące nas, Polaków. Bo Polska to MY, a nie PO, PiS, czy politycy w ogóle. Bo Polska to nasi dziadkowie, ojcowie, którzy zginęli z rąk licznych okupantów, którzy ich zabijali tylko dlatego, że byli Polakami.


To nasze babki i matki, które wylewały morze łez, że do domu nie wracali ich synowie i mężowie torturowani, a potem w bestialski sposób mordowani przez wrogów naszego kraju. To tysiące osób, które narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo po kryjomu uczyli języka polskiego, kultywowali polską tradycję i robili wszystko, by Polska nie zginęła pomimo, że na mapie Europy nie istniała 123 lata wskutek zaborów.


POLSKA TO MY

Ja. Ty. Twoi sąsiedzi. Nawet Twój pies. Twoje dzieci. Dzieci sąsiada. Kibice Wisły. Kibice Legii. Żołnierze. Policja. Nauczyciele. Lekarze. Celebryci. Dziennikarze. I wszyscy inni. My. Polacy. Możemy się spierać, ale nie możemy dać się zastraszyć i dzielić na lepszych i gorszych. Bo Polska to i PiS-owcy i PO-wcy. Bo Polska to My. Polacy. Tylko od Ciebie zależy, czy 2 maja wywiesisz na swoim balkonie flagę Rzeczypospolitej Polskiej, czy własne dopiero co uprane gacie.

Dzień flagi to dobry dzień, by pokazać, czy swój kraj i swoich rodaków szanujesz, czy też stawiasz ich na równi ze swoimi znoszonymi i spranymi kalesonami.

dzień flagi


Długi weekend to czas grillowania. Co, gdzie, i jak grillować dowiesz się <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *