Dżem truskawkowy warto na zimę przygotować samodzielnie w szczycie sezonu owocowego. Warto zamknąć w słoiku trochę smaku i zapachu pysznych polskich truskawek. Przepis na dżem truskawkowy z dodatkiem kiwi i mięty jest niezwykle interesujący, oczywiście bardzo prosty do wykonania. Konfitury według tego przepisu robiłem pierwszy raz, więc jak będą smakowały w ziemie – nie wiem. Podczas przygotowania były obłędne. Z 1,5 kg owoców wyszło 6 słoiczków o pojemności 0,33 litra.


DŻEM TRUSKAWKOWY

SKŁADNIKI

1 kilogram dojrzałych truskawek;
500 gramów dojrzałych owoców kiwi;
500 gramów cukru żelującego (trzeba kupić taki o stosunku 3:1);
garść posiekanej świeżej mięty;


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1. Do przygotowania tej konfitury potrzeba 1 kilograma słodkich truskawek. Zawsze warto truskawki spróbować przed zakupem, aby uniknąć rozczarowań. Truskawki oczyść, pozbaw szypułek i dobrze umyj pod bieżącą wodą.

świeże truskawki

2. Truskawki przełóż do dużego garnka i ugnieć je np. ubijaczką do ziemniaków. Stopień „ugniecenia” truskawek zależy od Ciebie. Ja preferuję trochę „miału”, ale i dość sporo większych kawałków owoców – lubię czuć pod zębem, co jem.

gotowanie truskawek z cukrem

3. Obierz ze skórki pół kilograma dojrzałych kiwi.

obrane owoce kiwi

4. Kiwi pokrój na kawałki i dodaj do truskawek. Całość zasyp pół kilograma cukru żelującego (trzeba kupić taki o stosunku 3:1, czyli 1,5 kg owoców i pół kilograma tegoż cukru).

Dżem truskawkowy z kiwi i miętą

5. Wymieszaj owoce z cukrem, a następnie odstaw garnek na bok na około 4 godziny, aż owoce puszczą sok.

Dżem truskawkowy z kiwi i miętą

6. Po tym czasie garnek wstaw na gaz, zagrzej masę i gotuj od tego momentu około 5 minut. Na koniec wyłącz gaz pod garnkiem i dodaj garść posiekanej świeżej mięty.

Dżem truskawkowy z kiwi i miętą

7. Gorącą konfiturę od razu przekładaj do wcześniej umytych i wyparzonych słoików. Ja użyłem małych słoiczków o pojemności 0,33 litra.

Dżem truskawkowy z kiwi i miętą

8. Dobrze zakręcone słoiki rozłóż na ściereczce dnem do góry. Przykryj je następną drugą ściereczką i pozostaw na około 1 godzinę. Po tym czasie odwróć słoiki wieczkiem do góry, ponownie przykryj ściereczką i pozostaw na noc do wystygnięcia.

pasteryzowanie przetworów w słoikach


DŻEM TRUSKAWKOWY

Do czasu jego konsumpcji przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.

Dżem truskawkowy z kiwi i miętą


Dobry dżem idealnie pasuje do NALEŚNIKÓW – przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *