Pizza z salami w domu robiona może być doskonała. To właśnie pizza salami jest jedną z najbardziej ulubionych wersji tego najsłynniejszego na świecie placka z mąki i wody. Każdy z nas chciałby umieć zrobić tak pyszną pizzę, jaką nieraz jadł w dobrej pizzerii. Oczywiście podstawa dobrej pizzy to ciasto na pizzę, ale… Po latach prób – licznych i nieraz wręcz karkołomnych stwierdzam, że w domu nigdy nie uda się osiągnąć poziomu zbliżonego do pizzy, jak w najlepszych pizzeriach… Ale takiej naprawdę dobrej. Powód będzie zawsze jeden – piec.

Aby pizza była jak należy powinna w piecu opalanym drewnem spędzić góra 1-2 minuty. Jest to możliwe dzięki wysokiej (ponad 400 stopni Celsjusza) temperaturze wewnątrz pieca. Dla naszych domowych piekarników jest to temperatura nieosiągalna, ponadto w piecu języki ognia pięknie przyrumieniają brzegi pizzy dodając im nie tylko uroku, ale przede wszystkim smaku. Pokażę Wam jednak, co zrobić, by Wasza pizza z salami zrobiona w domu była naprawdę fachowa i pyszna pomimo, że pieczona w piekarniku.


PIZZA Z SALAMI

SKŁADNIKI:

CIASTO NA PIZZĘ

 • 500 gramów włoskiej mąki pszennej typ 00 (lub zwykłej typ 450);
 • 25 gramów świeżych drożdży;
 • około 280 ml letniej wody;
 • 1 łyżka soli drobnoziarnistej;
 • 2 łyżki oliwy extra vergine;
 • 1 łyżeczka cukru;

DODATKI DO PIZZY

 • domowy sos pomidorowy;
 • kilka plasterków wysokiej jakości salami;
 • 1-2 ząbki czosnku;
 • 100-150 gramów mozzarelli;
 • kilka czarnych oliwek;
 • liście świeżej bazylii;
 • oliwa extra vergine;

PIZZA Z SALAMI PRZYGOTOWANIE:

1. Podstawą dobrej pizzy jest dobre ciasto. Składniki zawsze są takie same, jednak sposób jego wyrobienia i wyrastania wpływa istotnie na jego późniejszą elastyczność i smak. Jak zrobić najlepsze ciasto na pizzę dowiesz się <<TUTAJ>>.

PIZZA Z SALAMI w domu robiona

2. Gdy ciasto na pizzę jest gotowe możesz zacząć robić swoją najlepszą na świecie pizzę. Będzie to pizza z salami, czosnkiem, mozzarellą i świeżą bazylią.

PIZZA Z SALAMI w domu robiona

3. Wyłóż ciasto na lekko podsypany mąką blat. Ręką rozpłaszcz delikatnie ciasto. Następnie odwróć ciasto i obsyp odrobiną mąki. Rozpłaszczaj ciasto palcami od środka na zewnątrz tworząc cienki placek. Ciasto powinno być jak najcieńsze w środku, zaś nieco wyższe na brzegach (rancik). Ciasta nie wolno wałkować, bo utraci swoją elastyczność. Na koniec weź ciasto w dłonie i przekładając je z jednej do drugiej obracając je jednocześnie uformuj ostateczny kształt placka.

PIZZA Z SALAMI w domu robiona

4. Na ciasto nałóż niezbyt dużo domowego sosu pomidorowego (jak go zrobić dowiesz się <<TUTAJ>>) oraz cienkie plasterki salami. Ja dodaję często także trochę pokrojonego czosnku. Pizza z salami musi mieć charakter, więc dobre salami i czosnek to podstawa.

PIZZA Z SALAMI w domu robiona

5. Wrzuć na pizzę trochę startej mozzarelli (pomiędzy salami), trochę czarnych oliwek oraz świeżych listków bazylii. Wyjmij z rozgrzanego piekarnika blachę. Na wcześniej przygotowany papier do pieczenia przełóż ostrożnie gotową pizzę (rozciągnij delikatnie), a następnie przełóż papier z pizzą na rozgrzaną blachę. Włóż blachę z pizzą do rozgrzanego piekarnika na środkową półkę i piecz w temperaturze 230-250 stopni (w zależności od piekarnika).

PIZZA Z SALAMI w domu robiona

6. Pizza z salami powinna spędzić w piekarniku 5 minut (grzanie od dołu+termoobieg), a następnie 2 minuty z grzaniem „grill od góry”, aby nieco się przyrumieniła (przed przełączeniem piekarnika na funkcję „grill od góry” blachę z pizzą możesz przełożyć nieco wyżej). Po wyjęciu pizzy z pieca rozłóż na niej kilka świeżych listków bazylii dla koloru i smaku.

PIZZA Z SALAMI w domu robiona


PIZZA Z SALAMI

No i co? Pizza w wersji domowej może być pyszna, prawda?

PIZZA Z SALAMI w domu robiona


2 thoughts on “PIZZA Z SALAMI w domu robiona”

 1. Też jestem fanem pizzy, z chęcią wypróbuję przepisy. Polecam użycie cienkiej okrągłej blachy do pizzy z dziurami , bez papieru do pieczenia – będzie lepszy efekt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *