Kapusta kiszona domowym sposobem

Domowa kapusta kiszona, czyli jak zrobić zdrową i pyszną przekąskę

Kapusta kiszona i kiszonki generalnie to niezwykłe bogactwo smaków i witamin w sezonie zimowym. To właśnie wtedy nie mamy zbyt dużego wyboru świeżych warzyw i owoców, a nasze organizmy wciąż ich pragną, by walczyć z wirusami. Z pomocą przychodzą właśnie kiszonki. Są naprawdę łatwe w przygotowaniu i warto pochylić się nad nimi i nauczyć się je robić. Jasne, w sklepach kiszonek jest całkiem sporo, ale tam trzeba być czujnym aby nie kupić takich „kiszonych” octem. Poza tym co domowe to domowe. Raz zrobisz taką domową kapustę kiszoną i uwierz, że więcej nie kupisz w sklepie. Co domowe, to domowe.

Składniki

3 nieduże główki białej kapusty o łącznej wadze około 3 do 3,5 kilograma
sól kamienna
marchewka (opcja)

Domowa kapusta kiszona przepis

Zdobądź trzy nieduże główki białej kapusty najlepiej sprawdzonego pochodzenia. Sprawdzone jej pochodzenie zagwarantuje Ci dobry smak który już znasz i lubisz. Wybierz nieduże, zwarte i twarde główki. Sól najlepsza będzie kamienna, choć i na morskiej kapucha wychodzi całkiem smaczna.

Siekamy kapustę

Kapustę siekaj według uznania usuwając głąb. Tylko od Twoich preferencji zależy, czy Twoja domowa kapusta kiszona pokrojona będzie w cienkie, czy w grubsze paski.

Ile i jakiej soli użyć do kiszenia kapusty

Sól najlepsza oczywiście będzie kamienna, chociaż zdarzało mi się robić kapustę kiszoną na soli morskiej z niezłym skutkiem. Teorii jest wiele, ale w moim przepisie proporcje dla dobrego ukiszenia kapusty są następujące. Na 1 kilogram białej kapusty daję 20 gramów soli (około 2 płaskie łyżki).

Przygotowujemy domową kapustę kiszoną

Zatem zaczynamy. Do naczynia, w którym kisić będziesz kapustę włóż jedną warstwę posiekanego warzywa, a następie posyp ją solą. Wcześniej oszacuj zużycie soli na każdą warstwę, aby mniej więcej dodać jej tyle samo do każdej warstwy. Teraz ugniataj posoloną warstwę kapusty twardym drewnianym narzędziem do momentu, aż wytworzy się nieco płynu.

Warstwy kapusty przekładamy solą

Następnie układaj kolejne warstwy białej kapusty podsypując je solą i ubijając. Z każdą warstwą płynu powinno być coraz więcej, a ostatecznie powinno go być tyle, aby przykrył całą kapustę. Na koniec kilka razy „nakłuj” kapustę do dna drewnianym narzędziem, aby odpowietrzyć całość. Obciąż kapustę ciężkim przedmiotem, np. wygotowanym kamieniem, a następnie przykryj naczynie pokrywką. Odstaw w ciepłe miejsce.

Codzienne nakłuwanie

Codziennie „nakłuwaj” kapustę w podobny sposób, aby ją „odgazować”. Domowa kapusta kiszona powinna być gotowa po kilku dniach (5 do 7 dni) w zależności od Twoich preferencji stopnia ukiszenia kapusty. Gdy kapusta kiszona jest gotowa przełóż ją do słoików, a następnie zakręć wieczkami i wstaw do lodówki celem przerwania procesu kiszenia.

Kapusta kiszona kiedy jeść

Domową kapustę kiszoną można zajadać od razu po ukiszeniu, można przechowywać w słoiku w lodówce przez kilka tygodni. Na surowo, do gotowania, pieczenia, smażenia, duszenia. Dla zdrowotności, dla pokrzepienia podniebienia.


Sprawdź świetny przepis na bigos tradycyjny. Domową kapustę kiszoną możesz także wykorzystać przy przygotowaniu gołąbków (zobacz przepis na gołąbki węgierskie).


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *