Dolina Wachau położona jest około 80 kilometrów na zachód od Wiednia. Ze względu na swoje specyficzne położenie wzdłuż majestatycznego Dunaju i łagodny mikroklimat uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc w Europie do upraw owoców i winorośli. Tutejsze winorośla pracują pełną parą rodząc wspaniałe grona, z których lokalne winiarnie wytwarzają rieslingi porównywalne jakością do tych niemieckich i alzackich. Porównywalne, choć w smaku nieco inne, mniej owocowe niż tamte.

DOLINA WACHAU WINEM SMAKUJE

Lokalny riesling, czy grüner veltliner to wina, którymi zachwyca się cała Europa. I nie bez powodu. Tereny doliny rozpościerają się od miejscowości Krems dalej na zachód, aż po miejscowość Melk, słynącą z pokaźnego Opactwa. Bez problemu dolinę da się objechać samochodem z obu stron Dunaju, który dostojnie pośrodku niej przepływa.

DOLINA WACHAU AKTYWNIE

Tereny te znakomicie nadają się również do aktywnego wypoczynku. Trasy piesze i rowerowe, zamki i ruiny zamków, małe, senne, ale urocze miasteczka, możliwość żeglugi po Dunaju, świetne jedzenie, dobre wino. Komplet. Wiosną dolina wspaniale rozkwita, latem tutejsze morele wiodą prym przed wszystkim i wszystkimi. W lipcu chyba w każdej miejscowości w Dolinie Wachau odbywają się festyny morelowe, na których podaje się do jedzenia morele na 1001 sposobów. Jesień to czas zbiorów wina i jego konsumpcji. I tylko zimą Dolina Wachau odpoczywa, by nabrać sił na kolejny sezon.

MORELOWY RAJ

Kto jadł morele z Wachau zna prawdziwy smak moreli, kto pił tutejszego rieslinga zna smak wybitnego białego wina. Kto płynął statkiem z Krems do Durnstein zna wspaniałe widoki łagodnych wzgórz kaskadowych pełnych winorośli. Kto zaś pieszo wędrował zna wspaniałe widoki z okolicznych ruin zamków na Dunaj i jego okolicę. Dolina Wachau warta jest odwiedzenia ze wszech miar. Zwłaszcza, że z południa Polski samochodem można ją osiągnąć ledwie w około 4 godziny.


Lista certyfikowanych gospodarstw sadowniczych „Wachauer Marille” <<TUTAJ>>Zrób prawdziwe KNEDLE z MORELAMI z Wachau przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *