Cesarski Wiedeń wystrojony już na Święta Bożego Narodzenia, jak młoda para chwilę przed pójściem do ołtarza. Cudne ozdoby ulic, ich nietuzinkowe oświetlenie, a także kolorowe i różnorodne jarmarki przedświąteczne potwierdzają, że Wiedeń jest miejscem szczególnym. Jak przystało na miasto, które bodaj sześć razy z rzędu wybierane było miastem najbardziej przyjaznym na świecie do zamieszkania kusi, aby spędzić w nim właśnie teraz choć nieco czasu i poczuć atmosferę zbliżających się Świąt.

CESARSKI WIEDEŃ

Zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku Wiedeń promienieje. Majestatyczne budynki przypominają, że jeszcze nie tak dawno temu miasto było stolicą potężnego imperium austro-węgierskiego. Warto pokręcić się po centrum, szczególnie przechodząc przez Heldenplatz i Hofburg na oświetlony Kohlmarkt, by potem skręcić w Graben. W okolicy zatrzymać sie można na jednym z kilku znajdujących się w okolicy jarmarków przedświątecznych. Na przykład na mikroskopijnym jarmarku na Michaelerplatz, albo nieco dalej na niewiele większych na Am Hof i kawałek dalej na Freyung. Podążając zaś w kierunku serca miasta zatrzymać się warto na jarmarku pod katedrą Świętego Szczepana. Tutaj poznasz prawdziwie cesarski Wiedeń.

Cesarski Wiedeń
Jarmark pod katedrą Św. Szczepana

UROKI POZA CENTRUM

Wiedeń ma tak wiele do zaoferowania w tym okresie, że całkiem niezłym pomysłem jest od jego ścisłego centrum nieco się oddalić. Na Karlsplatzu, czy na Spittelbergu jarmarki wcale nie gorsze, a tłumów takich, jak pod Ratuszem nie ma. Jarmark na Karlsplatz oferuje wszystko, co najlepsze. Oferta gastronomiczna musi uwzględniać eko-pochodzenie produktów, a na straganach nie uświadczysz „chińszczyzny”. W zamian znajdziesz najlepsze wyroby rękodzielnicze z całej Austrii. Na samym środku placu w ogromnej połaci siana tarzają się szczęśliwe dzieciaki, które w jakiś cudowny sposób uwolniły się od nadopiekuńczych matek. Spittelberg oferuje zaś jarmark spokojny, bo w swoich wąskich uliczkach się odbywający. Ścisk spory, jednak jarmark kameralny, a i turystów za wielu jakoś szczęśliwie nie widać. Nastroje tutaj zatem przednie.

Cesarski Wiedeń
Jarmark na Spittelbergu

MIASTO WIELU MOŻLIWOŚCI

Kocham Wiedeń. Odwiedzam go od 30 lat kilka razy każdego roku. Pomimo tego nie znam tego miasta na tyle, aby mówić, że nic mnie w nim zaskoczy. Zaskakuje coś zawsze, podczas każdego pobytu. Bo w Wiedniu jest tyle możliwości, że nie sposób wszystko ogarnąć. Zwłaszcza, że miasto stale ewoluuje dostosowując się do szybko zmieniających się czasów. Jeżeli Wiedeń jest dla Ciebie zagadką to przedświąteczny okres jest dobrym momentem, aby ze stolicą Austrii się zapoznać. Co Cię czeka na miejscu zależy od Ciebie; cesarski Wiedeń czeka na Ciebie okazały i dostojny. A co Cię czeka na przedświątecznych jarmarkach zobaczysz w poniższej galerii.Rozsmakuj się w wiedeńskim przysmaku <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *