Bycza krew to nazwa jednego z najbardziej znanych węgierskich win. Nazwa tego wina wytwarzanego z winogron rosnących w okolicach Egeru wzięła się od. No właśnie. Zależy od legendy. Według jednej z nich wino popijane było w hurtowych ilościach przez obrońców zamku w Egerze podczas oblężenia tureckiego dla wzmocnienia i dla podniesienia morale. Według drugiej z legend wino popijali oblegający zamek w Egerze Turcy; jako muzułmanie nie mogli pić alkoholu, ale … byczą krew tak.

BYCZA KREW POLEJE SIĘ 23 RAZ

Od ponad 20 lat na początku lipca każdego roku w egerskim parku miejskim odbywa się Święto Egri Bikaver, czyli właśnie byczej krwi. To impreza o charakterze społecznym, kulturalnym, ale przede wszystkim kulinarnym. W ciągu czterech dni spróbować można wielu rodzajów win i degustować fantastyczne potrawy przygotowane przez węgierskich mistrzów kuchni. Zadaniem kucharzy jest dopasowanie odpowiedniego dania do serwowanego wina. Właśnie tak, a nie odwrotnie.

wino bycza krew Egri Bikaver i danie z dziczyzny
Kieliszek byczej krwi, a do tego ragout z jelenia marynowanego w tymże egri bikaver podane ze smażonym naleśnikiem z ziemniaków i warzyw, domowej roboty dżemem z dzikiej róży i czerwoną porzeczką. Da się nie tylko kiełbasę z rożna na imprezach plenerowych serwować? Da się.

EGER DA SIĘ KOCHAĆ

Eger to piękne miasto, które dzieli od Krakowa zaledwie 360 kilometrów. Nie ma jednak autostrad, a droga usiana jest zakrętami. Widoki po drodze bardzo ładne, ale na pokonanie trasy z Krakowa do Egeru trzeba poświęcić 6 godzin. Uwierzcie, nie da się szybciej. Niestety. Jednak warto, bo samo miasto jest piękne. Jest zamek i cudna starówka obok zamku. Jest Dolina Pięknej Pani, w które znajduje się kilkanaście piwniczek oferujących wina własnego wyrobu, a do tego zwykle drobny poczęstunek. W weekendy i w wakacje można liczyć również na cygańską muzykę graną na żywo, tańce i śpiewy. Jest tam również kilka restauracji, w których zjecie solidnego wykonania dania kuchni węgierskiej.

dolina pięknej pani Eger bycza krew
Piwniczki w Szépasszonyvölgy, czyli Dolinie Pięknej Pani.

WOLNO SIĘ MOCZYĆ

W centrum Egeru znajduje się kompleks kilkunastu basenów z wodą termalną, ale jest również basen sportowy z wodą zwykłą. Amatorzy „moczenia się” mają zatem idealne warunki do spędzania czasu w ulubiony sposób. A gdy dodać do tego doskonałą, bardzo sympatyczną imprezę, jaką jest Egri Bikaver Unnep otrzymacie obraz miasta kompletnego. Gorąco namawiam Was do odwiedzenia Egeru i skorzystania z jego atrakcji.

Eger centrum miasta
Panorama Egeru – widok z minaretu.

GDZIE I KIEDY

Jeżeli tylko dacie radę wybierzcie się do Egeru już w najbliższy weekend na Święto Byczej Krwi. Będzie rewelacyjnie, ja Wam to gwarantuję. Impreza rozpocznie się dzisiaj w Parku Ersekkert w centrum miasta i potrwa do 14 lipca 2019 roku. Dokładne informacje znajdziecie na stronie imprezy – link <<TUTAJ>>.

Moją relację z wieloma zdjęciami z EGRI BIKAVER UNNEP z lat poprzednich znajdziecie <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *