Bulion rybny ze świeżych ryb przyrządzony

Bulion rybny przygotowany z wywaru z głów, ogonów i kręgosłupów ryb gotowanych z dodatkiem warzyw i przypraw.

Bulion rybny z pozoru wydaje się być rzeczą dość trudną, ale tak naprawdę potrzeba jedynie świeżych ryb i nieco umiejętności manualnych przy filetowaniu, no chyba, że uda Ci się kupić już gotowe składniki. Zasady przyrządzania wywaru ze świeżych ryb są podobne, jak w przypadku przygotowywania klasycznego rosołu, ale jest kilka różnic, o których trzeba wiedzieć, aby ten rybny „wyszedł, jak należy”. Wywar rybny to podstawa udanej zupy rybnej, jego smaku nie da się po prostu niczym zastąpić. Jest idealny również do przyrządzania różnych sosów do dań rybnych.

Składniki

głowy, ogony i kręgosłupy ryb;
2 łodygi selera naciowego;
marchewka;
pietruszka;
mała cebula;
kawałek selera korzeniowego;
ziele angielskie liść laurowy według uznania;
sól, pieprz;

Przepis na bulion rybny

Przede wszystkim świeże ryby. Najlepiej kupić je w całości, wypatroszone, co znacznie ułatwia ich dalsze sprawienie. W tym przypadku kupiłem dwa piękne okonie morskie (labraksy), każdy po 500 gramów (tak naprawdę wywar można zrobić z różnych ryb z tym, że te słodkowodne nadadzą mu nieco intensywniejszego smaku). Wykroiłem z nich piękne filety i zużyłem do osobnego dania. Reszta to idealne składniki na bulion rybny.

Jakie składniki na dobry bulion rybny?

Pozostałości rybne po filetowaniu, czyli kręgosłupy, ogony i głowy należy dokładnie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą. Dodatkowo głowy należy pozbawić oczu i skrzeli (ich pozostawienie może spowodować zmętnienie bulionu). Tak przygotowane włóż do garnka i zalej około 1,5 litra zimnej wody. Dodaj 2 łodygi selera naciowego w całości, jedną marchewkę i pietruszkę, trochę selera korzeniowego, wszystko pokrojone w grube kawałki. Dodaj 3 ziarenka ziela angielskiego, garść pieprzu kolorowego w ziarnach i jeden duży listek laurowy. Ja dodaję również przypaloną nad ogniem niewielką cebulę.

Gotujemy bulion rybny

Gotuj wywar rybny na minimalnym ogniu przez 2 godziny. Uwaga, płyn ma jedynie „mrugać” pod przykryciem, z pozostawioną niewielką „szparką” pomiędzy garnkiem, a przykrywką. Pod koniec posól i popieprz do smaku. Gotowy wywar rybny ze świeżych ryb należy przecedzić jeden, a nawet dwa razy przez gazę (koniecznie). Dobrze przyrządzony wywar rybny powinien być klarowny. Z podanej ilości uzyskasz około 1 litra czystego wywaru.

Bulion rybny ze świeżych ryb wykorzystanie

Dobry bulion rybny to podstawa pysznej zupy rybnej (tajska zupa rybna z łososiem). Bulion z ryb idealnie nada się również jako baza do przygotowania sosów do dań rybnych i do dań z rybami.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *