Bami Goreng makaron po indonezyjsku z warzywami

Bami Goreng to makaron wymieszany ze smażonymi kawałkami kurczaka, cebulą oraz warzywami, szynką i siekanym omletem.

Bami goreng brzmi tajemniczo. Ale pod tajemniczą nazwą kryje się po prostu makaron smażony po indonezyjsku. Nie byłem w Indonezji, więc nie wiem, jak to danie smakuje właśnie tam. Często jednak bywam w Holandii, gdzie „lokalsi” zajadają się nim na co dzień. Wiadomo bowiem, że gusta kulinarne Holendrów pozostają pod silnym wpływem ich byłych kolonii, w tym tej największej, czyli Indonezji (stolica Indonezji Jakarta założona została przez Holendrów). Gdy Holendrzy utracili w 1949 roku Indonezję tamtejsza ludność w poszukiwaniu lepszego życia licznie przybyła do Holandii, przywożąc swoje dania i zwyczaje kulinarne. Odmian Bami Goreng jest wiele. Najprostszym jest makaron z jajkiem, porem i szynką, ale zwykle takie Bami stanowi bazę do takiego bardziej „wypasionego”, gdzie dodaje się jeszcze np. krewetki, kurczaka itp.

Składniki

250 gramów makaronu chińskiego pszennego (chow mein);
300 gramów mięsa z wyluzowanych udek kurczaka;
300 gramów warzyw (u mnie mrożona mieszanka chińska);
100 gramów gotowanej szynki;
1 duża cebula;
1 duży ząbek czosnku;
pęczek dymki;
dwa jajka;
sos sojowy;
sos rybny;
ostry sos azjatycki;
mix przypraw (mielona kolendra, kurkuma, kmin rzymski, chilli, słodka papryka);

Przepis na Bami Goreng

Jajka roztrzep dokładnie w misce, otrzymaną masę jajeczną lekko posól, a następnie wlej na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu. Smaż omleta z dwóch stron. Usmażonego omleta odłóż aby przestygł. Cebulę obierz i posiekaj w piórka, mięso kurczaka pokrój w dość drobną kostkę, a szynkę w jeszcze drobniejszą kosteczkę. Posiekaj drobno dymkę, a omleta pokrój w cienkie paseczki.

Makaron chiński ugotuj według wskazówek na opakowaniu, a następnie przepłucz zimną wodą i odstaw w garnku. Dodaj do makaronu posiekane dymkę, szynkę oraz paseczki omleta.

Posól i przypraw kurczaka. Ja użyłem przywiezionej z Holandii specjalnej do tego dania mieszanki przypraw. Jeśli jej nie masz użyj kombinacji mielonych kolendry, kurkumy, kminu rzymskiego, chilli, słodkiej mielonej papryki, gałki muszkatołowej. Kurczaka dokładnie obtocz w przyprawach.

Przygotowujemy danie z woka

Pora finalizować danie. Użyj metody smażenia nazywanej w Azji „stir fry”. To szybkie i krótkie smażenie na bardzo dużym ogniu. A zatem rozgrzej patelnię, wlej trochę oleju arachidowego lub oleju roślinnego. Wrzuć cebulę, podsmaż ją krótko i dodaj zmiażdżony ząbek czosnku. Smaż wszystko 30 sekund ciągle mieszając.

Wrzuć teraz kurczaka i smaż go mieszając od czasu do czasu przez około 3 minuty. Nie skręcaj gazu, jeżeli kurczak smaży się za mocno podnoś woka i podrzucaj mięso wprawnym ruchem, a następnie znowu kładź patelnię na gaz.

Do woka wrzuć 300 gramów warzyw; możesz użyć swoich ulubionych, ale mrożona mieszanka chińska jest bardzo dobra. Smaż warzywa z kurczakiem około 2 minut. Przypraw danie na patelni ostrym sosem sriracha lub innym ulubionym. Dolej pół szklanki wrzącej wody lub wywaru drobiowego wymieszanego z łyżką sosu sojowego i łyżeczką sosu rybnego. W oryginale dodaje się również nieco słodkiego sosu sojowego kecap manis. Nie wahaj się go użyć, jeżeli nim dysponujesz.

Porada-> kecap manis świetnie doprawi danie

Na koniec do woka wrzuć makaron wymieszany z szynką, omletem i dymką. Zamieszaj całość. Zdejmij woka z ognia. Makaron jest gotowy, ale to ostatnia chwila, aby w miarę potrzeby jeszcze go czymś doprawić (przyprawy, sos sojowy). Podawaj od razu posypując posiekaną dymką.


Wypróbuj również ryż smażony z kurczakiem i warzywami.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *