Alles Marille to festyn z morelowym zacięciem. Odbywa się każdego roku w lipcowy weekend w miejscowości Krems, w Dolinie Wachau leżącej około 70 kilometrów na zachód od Wiednia. To właśnie tutaj rosną uważane za jedne z najsmaczniejszych moreli w całej Europie. I to właśnie tutaj na punkcie moreli Austriacy mają kompletnego bzika.

ALLES MARILLE

Alles Marille w dowolnym tłumaczeniu oznacza „wszystko, co tylko da się z moreli zrobić”. I rzeczywiście – morele podaje się tutaj do jedzenia przygotowane na niezliczoną ilość sposobów, ale także robi się z nich np. kosmetyki, a nawet zabawki. Każdego roku ten kulinarny i społeczny festyn rozpoczyna się w ten sam sposób. Oto burmistrz Krems tnie na małe kawałki 25 metrowej długości ciasto z morelami i częstuje nim licznie zgromadzonych gości.

CO GDZIE KIEDY

Sam festyn odbywa się w ścisłym centrum starego miasta. Stragany rozciągają się pomiędzy bramą Steinertor, a Simandlbrunnen. Pomiędzy tymi miejscami prowadzi dosyć wąska uliczka, po obu stronach której toczy się nawet podczas festynu normalne życie. Otwarte są zatem wszystkie sklepy i restauracje, a biorąc pod uwagę, że na sam festyn zjeżdża się naprawdę sporo osób lubi tu być naprawdę tłoczno. Z tego względu na festynie najlepiej pojawić się dosyć wcześnie.

ALLES MARILLE LOKALNIE

Austriacy to mistrzowie kultywowania swoich tradycji, szczególnie tych wiejskich. Wszelkie zbiory warzyw, owoców, zbóż itd. zawsze kończone są swego rodzaju dożynkami i/lub festynami. Na tychże oprócz zabaw, dobrego jedzenia  i napitku zawsze pojawiają się lokalne akcenty w postaci tańców w strojach ludowych i śpiewów. Nie inaczej jest w Krems.

I Z KLASĄ

Festyn Alles Marille pokazuje, że lokalne święta kulinarne można połączyć z akcentami tradycyjnymi. Na straganach nie musi dominować chińszczyzna, a zamiast handlarzy stragany prowadzą lokalni wytwórcy i producenci. Ich celem nie jest bynajmniej złupienie odwiedzających, a pochwalenie się swoimi produktami, a przy okazji zarobienie na owocach swojej pracy. I właśnie dlatego austriackie festyny są bardzo prawdziwe i ciekawe. Tak, jak Alles Marille w Krems.Zrób rewelacyjny ROSTER MORELOWY według przepisu <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *