Alles Marille fest to największy festiwal kulinarny i kulturalny w Dolnej Austrii. Dzisiaj w uroczym Krems nad Dunajem o godzinie 10:00 rozpoczęło się wielkie świętowanie, które potrwa przez cały weekend. Od około tygodnia trwa w tamtejszej Dolinie Wachau zbiór uważanych za najsmaczniejsze w całej Europie moreli. Zbiory trwają zwykle około 3 tygodni i przypadają na lipiec każdego roku. W tym czasie w całej Dolinie odbywają się liczne festyny „ku czci” tych małych, pomarańczowych, soczystych i pysznych owoców. Największy z nich odbywa się właśnie w Krems (info o festynie ALLES MARILLE w Krems znajdziesz <<TUTAJ>>).

alles marille Krems

ALLES MARILLE FEST

Jak się okazuje w Wachau z moreli można wyczarować wszystko, co się tylko zamarzy. Na przykład knedle z morelami, ciasta z morelami, naleśniki z dżemem, musem, czy też konfiturą z moreli, kruszon z morelami, pączki z morelami, destylaty morelowe, brandy i likiery morelowe, mydła morelowe, pestki moreli w czekoladzie i/lub żurawinie, pesto, chutney i musztarda morelowe, ogórki konserwowe z dodatkiem moreli, dip morelowy, chleb z morelami, ciastka z morelami, burgery i bratwursty z morelami i dżemem morelowym, kosmetyki z dodatkiem moreli, nektar morelowy i wiele, wiele innych. Ufff. Mało? O certyfikowanych MORELACH z WACHAU więcej dowiesz się <<TUTAJ>>.

alles marille Krems

WIELKIEGO CIACHA CIĘCIE

Każdego roku Alles Marille FEST rozpoczyna się z namaszczeniem. Oto Burmistrz miasta Krems tnie na kawałki i częstuje zebranych gości ciastem morelowym. Ale jakim! Takim 25 metrowej długości. Radości przy tym co niemiara. A potem cały weekend zabawa, degustacja i prezentacja regionu i jego tradycji. Właściwie wszystkiego, co wcześniej wymieniłem można spróbować, a świeże morele i kosmetyki do domu zakupić. Tym ostatnim warto się przejrzeć, bo niektóre naprawdę całkiem sensownie się prezentują.

alles Marille Krems

KULINARNY ZAWRÓT GŁOWY

Co powiesz na najprawdziwsze knedle z morelami (przepis <<TUTAJ>>) obficie bułką tartą na maśle przesmażoną posypane i podane z kieliszkiem lokalnego rieslinga? Co powiesz na naleśniki z konfiturą morelową z owoców dopiero co zebranych w sadzie za rogiem na skraju Dunaju rosnących, tamże zebranych i tamże na te konfitury przerobionych? Do tego szprycera wypić można, wszak w lipcu w Wachau potrafi być naprawdę gorąco…

DOLINA WACHAU CZEKA NA CIEBIE

A gdy festyn w Krems już zaliczysz udaj się na przejażdżkę wokół Doliny Wachau. Czekają na Ciebie piękne krajobrazy, majestatyczny Dunaj, rejs statkiem, ruiny zamków, z których widoki zapierają dech w piersiach. No i morele. Bo w lipcu w Wachau są wszędzie. Korzystaj, bo będą tylko przez kilka tygodni. By cieszyły Cię zimą zrób z nich np. roster morelowy na zimę (przepis znajdziesz <<TUTAJ>>).

alles Marille Krems

Co zwiedzić, co robić i co zjeść w DOLINIE WACHAU dowiesz się <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *