Smalec domowy z kiełbasą chorizo

Smalec domowy przygotowany ze słoniny wieprzowej krojonej w kostkę i wytapianej razem z paprykowaną kiełbasą i cebulą.

Smalec domowy przygotowany ze słoniny wieprzowej krojonej w kostkę i wytapianej razem z paprykowaną kiełbasą i cebulą. Domowy smalec ze świeżej słoniny taki z majerankiem, cebulą i startym jabłkiem raz na czas chyba robi każdy z nas. Jeśli tak jest to namawiam, aby choć raz jedyny spróbować mojej wersji. Takiej z mocno paprykowaną, pikantną kiełbasą chorizo. Użycie takiej kiełbasy nadaje smalczykowi wspaniałego koloru, ale przede wszystkim niebywałego smaku i aromatu. Zamiast chorizo możesz oczywiście użyć innej paprykowanej kiełbasy np. węgierskiej. Kiełbasa musi być jednak wysokiej jakości, mocno aromatyczna. Wtedy efekt Cię naprawdę zaskoczy. Smalec domowy najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem. To przecież oczywiste.

Składniki

300 gramów świeżej słoniny;
100 gramów miękkiej, pikantnej kiełbasy chorizo;
1 nieduża cebula;

Przepis na smalec domowy z chorizo

Wszystkie składniki do przygotowania smalcu domowego powinny być naprawdę wysokiej jakości. Wiem, że to komunał, ale tak właśnie być powinno. Szczególnie zastanów się, gdzie kupisz świeżutką słoninę.

Wytapiamy słoninkę

Trzysta gramów jak najświeższej słoniny pokrój w drobną kostkę. Pokrojoną słoninę wrzuć do rondelka i wytapiaj na wolnym ogniu 2 do 3 minut. W międzyczasie obierz kiełbasę ze skóry i pokrój w niedużą kostkę. Wrzuć do garnka z wytapiającą się słoniną pokrojoną kiełbasę chorizo lub inną mocno paprykowaną, np. węgierską (bez skóry). Dodaj posiekaną w kosteczkę cebulę. Wytapiaj wszystko na niezbyt mocnym ogniu, w przeciwnym razie cebula się przypali.

Smalec jest gotowy, gdy słonina jest wytopiona. Nie wytapiaj za długo, bo skwarki się spalą (powinno wystarczyć koło 10 minut wytapiania), a przecież właściwie przesmażone skwarki to okrasa całego smalcu. Wyłącz zatem ogień pod rondelkiem i pozwól, aby tłuszcz przestygnął.

Sztuczka ze skwarkami

Przestudzony (ale wciąż nie zastygnięty) smalec przelej do słoika. Jeżeli chcesz, aby skwarki po zastygnięciu były na wierzchu (a kto nie chce) zakręć słoik i odwróć go do góry nogami. Całkowicie wystudzony smalec domowy przechowuj w zamkniętym słoiku w lodówce.

Smalec domowy sposób podania

Oczywiście najlepiej smakuje na świeżym pieczywie z „odrobiną” soli. Pamiętaj jednak, że czysty smalec domowy z chorizo (bez skwarek) może być znakomitym „dodatkiem” do wielu dań, w których składniki należy przesmażyć na smalcu. W takim wypadku użycie paprykowanego smalcu doda tymże daniom niepowtarzalnego, wyjątkowego smaku.


Poznaj niesamowity przepis na zupa gulaszowa z bażanta z dodatkiem smalcu domowego.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *