Roster morelowy konfitura z Dolnej Austrii

Roster morelowy to konfitura przygotowana z dojrzałych moreli. Swoją konsystencją roster przypomina dżem lub nawet marmoladę, ale z dużymi kawałkami owoców. Wypestkowane morele należy podzielić na duże kawałki, a następnie dusić z cukrem i sokiem z cytryny.

Roster morelowy to konfitura przygotowana z dojrzałych moreli. Swoją konsystencją roster przypomina dżem lub nawet marmoladę, ale z dużymi kawałkami owoców. Wypestkowane morele należy podzielić na duże kawałki, a następnie dusić z cukrem i sokiem z cytryny. Ta konfitura z moreli idealnie komponuje się z pierogami leniwymi, z jogurtem, naleśnikami czy ciastem. W sumie smakuje z wieloma daniami, choćby z pieczoną kaczką. Czemu nie.

Składniki

1 kilogram dojrzałych moreli
200 gramów cukru
1 cytryna

Przepis na roster morelowy

Morele przeznaczone na roster muszą być dojrzałe i soczyste, najlepiej, żeby morele nie były mączyste. Użyj tylko takich moreli, które Ci po prostu smakują.  Ja swój router morelowy robię jedynie w lipcu. Właśnie wtedy przypada sezon zbioru tych doskonałych owoców. Odwiedzając zwykle w tym czasie Wiedeń jadę kilkadziesiąt kilometrów na zachód od stolicy Austrii w okolice Krems (Dolina Wachau), aby zakupić bezpośrednio u sadowników najlepsze morele w Europie. To taka moja mała tradycja. Morele kupione na miejscu są bardzo świeże. Trzeba je w dniu zakupu przywieźć do Polski i niezwłocznie przygotować z nich roster.

Przygotowanie moreli

Morele dokładnie umyj i osusz na ręcznikach papierowych. Każda morelę przekrój na połówki i usuń z nich pestki. Jeśli masz większe owoce pokrój je na ćwiartki, w przypadku mniejszych mogą zostać połówki.

Gotowanie owoców z cukrem

Dwie trzecie tak przygotowanych moreli włóż do dużego rondla, zasyp cukrem, skrop sokiem z cytryny i gotuj na wolnym ogniu mieszając od czasu do czasu. Gotuj morele przez około 10 do 15 minut, do momentu kiedy zaczną się rozpadać. Po tym czasie dodaj pozostałe morele i gotuj jeszcze około 10 minut. Chodzi o to, aby część moreli rozpadła się całkowicie tworząc pyszną morelową masę, a część moreli powinna zostać w kawałkach, tak aby owoce były wyczuwalne podczas jedzenia rostera.

Roster morelowy jemy lub pasteryzujemy

Gorący roster przełóż do wyparzonych słoików i zakręć dobrze wieczka. Słoiki włóż do garnka wyłożonego ściereczką, zalej gorącą wodą do wysokości 3/4 słoika i pasteryzuj 20 minut w lekko gotującej się wodzie.


Wypróbuj także ciasto z morelami i tosterem morelowym .


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *