Risotto ze szparagami na białym winie

Idealnie aksamitne risotto z chrupiącymi zielonymi szparagami z dodatkiem parmezanu.

Idealnie aksamitne risotto z chrupiącymi zielonymi szparagami z dodatkiem parmezanu. Risotto ze szparagami to świetne, sezonowe danie. Sezon na szparagi jest bardzo krótki, a risotto z tymi delikatnymi warzywa, wbrew pozorom, wcale nie musi być ciężkie. Już sam fakt dodania do niego delikatnych szparagów czyni je lżejszym i wykwintnym. Dodatek na końcu sera (według własnego upodobania) tylko podkreśla smak szparagów, które przecież go kochają. Spróbujcie mojego risotto ze szparagami, póki szparagi są dostępne w sezonie. Bo wtedy te są świeże, czyli najlepsze z możliwych.

Składniki

80 gramów ryżu carnarolli lub arborio (po 60 gramów na osobę);
pęczek zielonych szparagów;
łodyga selera naciowego;
mała cebula;
ząbek czosnku;
masło;
pół szklanki białego wytrawnego wina;
parmezan lub inny ulubiony ser dojrzewający;

Przepis na risotto ze szparagami

Ze szparagów odłam lub odkrój twarde końcówki. Końcówki te wrzuć do garnka, zalej wodą, lekko posól, a następnie gotuj około 45 minut, aż uzyskasz wywar (jeżeli masz zamrożone niewykorzystane końcówki szparagów z poprzedniego razu wrzuć je do garnka, wywar będzie mocniejszy). Przecedź wywar i trzymaj na minimalnym gazie, aby cały czas miał temperaturę wrzenia.

Pokrój w drobną kostkę cebulę i seler naciowy, czosnek posiekaj. Na patelni rozgrzej trochę oliwy i masła. Wrzuć cebulę, seler naciowy i ząbek czosnku. Smaż warzywa kilka minut na wolnym ogniu. Do podduszonych warzyw wrzuć ryż. Smaż go około 2 minut często mieszając, aby się zeszklił. Podkręć gaz na max, dolej pół szklanki białego wina i odparuj alkohol (opcja). Wlej chochelkę przygotowanego wcześniej wywaru ze szparagów, zmniejsz ogień i mieszając od czasu do czasu gotuj ryż.

Wywar na patelni powinien cały czas „pyrkać”, jak nasz rosół. Gdy wywar odparuje niemal całkowicie z patelni wlej kolejną jego chochelkę, powtarzaj tę czynność tak długo, aż ryż stanie się „al dente”.

Porada-> wywar musi być cały czas na granicy wrzenia, aby po jego dolaniu do risotto nie przerwać procesu gotowania się ryżu.

Podczas gdy ryż się gotuje szparagi pokrój na małe kawałki (wielkość „na ząb”) pozostawiając w całości kwiaty. Wrzuć szparagi na wrzącą, lekko osoloną wodę i gotuj je 3 minuty, a następnie odcedź i przelej zimną, bieżącą wodą. Odstaw szparagi do odcieknięcia. Zetrzyj 50-70 gramów parmezanu.

Gdy ryż jest już prawie „al dente” wlej ostatnią, małą chochlę wywaru i gotuj chwilkę tak, aby niewielka część tego wywaru pozostała na patelni (ryż nie może pozostać na patelni suchy). Gdy tak się stanie wyłącz gaz pod patelnią i wrzuć blanszowane szparagi.  Dodaj do risotto około 20 gramów masła i starty parmezan (ilości sera i masła są orientacyjne, im więcej tych składników tym risotto będzie bardziej aksamitne, ale i „cięższe”,  zbyt dużo sera z kolei może uczynić risotto za bardzo klajstrowate.). Delikatnie wymieszaj wszystko, przykryj patelnię pokrywką lub folią aluminiową i pozostaw na 2 minuty, aby risotto ze szparagami nabrało smaku. To te dwie minuty zwykle decydują o smaku risotto. Nie rezygnuj z nich.

Risotto ze szparagami sposób podania

Podawaj od razu po przygotowaniu. Dobre risotto powinno mieć lekko lejącą się konsystencję lub być nawet mocno „rozlane” (ponoć większość Włochów właśnie takie preferuje). W żadnym wypadku risotto nie może być suche. Jeśli skorzystasz z mojego przepisu Twoje risotto ze szparagami będzie jak należy.


Oto roladki drobiowe z szynką i szparagami. Koniecznie wypróbuj. Podobnie jak risotto z brokułem okraszone przesmażoną wędzonką. Mniam, mniam!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *