Pierogi z mięsem najpierw ugotowanym

Klasyczne pierogi z mięsem, ale wcześniej ugotowanym z warzywami i przyprawami. Ugotowane mięso należy zmielić razem z niedużą ilością gotowanych razem z nim warzyw, a następnie tak otrzymany farsz doprawić solą i spora ilością pieprzu.

Pierogi z mięsem to jedno z najsmaczniejszych dań kuchni polskiej. Śmiało konkurować mogą z pierogami ruskimi, a już na pewno znajdują się na podium tuż za nimi. W wielu regionach Polski pierogi z mięsem przygotowuje się z mięsa surowego i takie pierogi smakują naprawdę wybornie. Nie umniejszałbym jednak rangi pierogów przygotowywanych z mięsa gotowanego. Pod jednym wszakże warunkiem. Że nie będzie to mięso przegotowane, pozostałe po wielogodzinnym gotowaniu rosołu. Ze zrozumiałych chyba względów. Zapraszam własnie na pyszne pierogi z mięsem wcześniej ugotowanym.

Składniki

Ciasto na pierogi

400 gramów mąki pszennej;
1 jajko lub samo żółtko;
2 łyżki oliwy;
sól;
około 1 szklanki gorącej wody;

Farsz mięsny do pierogów

500 gramów łopatki wieprzowej;
1 duże udko z kurczaka;
1 duża cebula;
po kawałku marchewki, pietruszki i selera;
liść laurowy, ziele angielskie, natka pietruszki do gotowania mięsa;
masło;
sól, pieprz;

Przepis na pierogi z mięsem

Mąkę przesiej na blat. Dodaj szczyptę soli, oliwę i wbij jajko. Dużym, szerokim nożem „przesiekaj” mąkę tak, aby jajko i oliwa połączyły się z mąką. Wlewaj powoli gorącą wodę i mieszaj ciasto, aby składniki połączyły się. Ile wody? Powiedzenie naszych babek „ile zabierze” wyjaśnia wszystko, czyli, dalej nie wiemy nic. A na poważnie musisz wyczuć, czy ciasto jest już na tyle miękkie, żeby zaprzestać dolewania wody, czy też wlać jeszcze odrobinę. Pamiętaj o jednej żelaznej zasadzie: jeżeli ciasto będzie nieco za „luźne” zawsze możesz podsypać go odrobiną mąki podczas zagniatania. Wodę możesz natomiast dodać jedynie na początku, gdy zrobisz to później ciasto będzie beznadziejne.

Przygotowanie ciasta na pierogi z mięsem

Gdy już utrafisz odpowiednią miękkość ciasta, a składniki połączą się rozpocznij jego zagniatanie. Musi to trwać 8 do 10 minut, aby ciasto nabrało odpowiedniej struktury. Gdy ciasto jest gotowe podsyp talerz odrobiną mąki, ułóż w nim ciasto, przykryj je czystą ściereczką i pozostaw na 20 do 30 minut. W tym czasie gluten w zawarty mące zacznie pracować i spowoduje, że ciasto stanie się bardzo elastyczne.

Porada-> dowiedz się jak przygotować ciasto na pizzę i naucz się prawidłowo zagniatać ciasto na placek.

Mięso najlepiej jest ugotować nieco wcześniej tak, aby lekko przestygło. Jak gotować? Jak rosół, do garnka włóż umyte mięso, jarzynę, przyprawy (podane w składnikach na początku przepisu) i gotuj. Czas gotowania uzależniony jest jedynie od uzyskania miękkości mięsa. Jeśli kurczak będzie miękki wcześniej po prostu wyjmij go z garnka, a wieprzowinę gotuj dalej. Nie muszę chyba dodawać, że w temacie wyboru rodzaju mięsa jako farszu do pierogów panuje pełna dowolność.

Przygotowanie farszu na pierogi

Lekko przestudzone mięso pokrój w kostkę, nie zapominaj o ugotowanych z mięsem warzywach, w moim farszu stanowią one ważny dodatek. Warzywa przełamią jednolity, mięsny smak, a jednocześnie poprawią lepkość i zwartość farszu. Pokrój również w drobną kostkę cebulę.

Mięso wraz z warzywami (bez cebuli) przepuść przez maszynkę, a następnie posól i popierz. Nie żałuj zwłaszcza tego ostatniego. Pamiętaj również, że farsz zawsze winien być dosyć mocno i intensywnie przyprawiony, ponieważ w pierogach zwykle „łagodnieje” (farsz w połączeniu z ciastem smakuje dużo łagodniej). Dodaj do farszu przesmażoną pokrojoną w drobną kostkę cebulę.

Aby „nawilżyć” farsz i wzmocnić jego smak wlej do niego 2 chochle rosołu z gotowania mięsa. Dokładnie wymieszaj farsz, powinien być gładki i klejący się. Jeśli  trzeba dopraw go jeszcze do smaku solą i pieprzem. Gotowy farsz odstaw na bok.

Z ciasta odkrój 1⁄3 kawałka całości i rozwałkuj go cienko. Pozostałe ciasto na pierogi z mięsem owiń ściereczką, by nie wyschło. Stempelkiem do pierogów (pełna dowolność kształtu i wielkości) zaznacz w dolnej części płatu ciasta obok siebie pole na każdego pieroga.

Lepienie pierogów z mięsem

Na każde zaznaczone pole nałóż po kulce farszu, a następnie zwiń ciasto od spodu tak, aby przykryć farsz. Palcami dociśnij ciasto wokół farszu każdego pieroga, aby pozbawić go zbędnego powietrza. Następnie stempelkiem wykrawaj pierogi z mięsem.

Gotowe pierogi układaj np. na podsypanym mąką talerzu. Powtarzaj czynności do wyczerpania farszu i/lub ciasta. Pierogi z mięsem gotowanym wrzuć na wrząca osoloną wodę o gotuj na niezbyt mocnym ogniu przez 3 minuty od ich wypłynięcia.

Pierogi z mięsem propozycja podania

Podawaj okraszone przesmażonym boczkiem. Świetnie smakują również z domowym barszczem czerwonym (poznaj przepis na barszcz czerwony na zakwasie).

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *