Liptauer pasta twarogowa z Austrii

Liptauer to wyborna w smaku, ale za to prosta w przygotowaniu pasta do smarowania pieczywa. To wyborne smarowidło do chleba przygotowuje się z twarogu lub bryndzy z dodatkiem mielonej papryki, masła, kaparów i anchois, a następnie doprawia się kminkiem i kwaśną śmietaną.

Liptauer to wyborna w smaku, ale za to prosta w przygotowaniu pasta do smarowania pieczywa. To wyborne smarowidło do chleba przygotowuje się z twarogu lub bryndzy z dodatkiem mielonej papryki, masła, kaparów i anchois, a następnie doprawia się kminkiem i kwaśną śmietaną. Liptauer to bardzo popularna w całej Austrii pasta twarogowa. Ta pyszna pasta twarogowa jest łatwa w przygotowaniu, ale zrobienie dobrego litauera o zrównoważonym smaku jest nie lada sztuką. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Pasta smakuje najlepiej na kromce świeżutkiego, chrupiącego pieczywa.

Składniki

250 gramów owczej bryndzy lub twarogu o zawartości tłuszczu 20 %;
80 do 100 gramów masła;
2 łyżki kwaśnej śmietany;
1 łyżka kaparów;
kilka filecików anchois z oliwy;
2 łyżeczki dobrej musztardy;
1 łyżka mielonej słodkiej papryki;
pół łyżeczki mielonej ostrej papryki;
pół łyżeczki mielonego kminku;
szczypiorek;
sól, pieprz;

Przepis na liptauer pastę do smarowania chleba

Masło o temperaturze pokojowej włóż do dużej miski i ucieraj dokładnie na bardzo gładką, puszystą masę (najlepiej do spienienia). Istotą liptauera jest dokładne utarcie masła z serem, ale ja uważam, że należy pozostawić niewielką część sera w małych kawałkach. Dzięki temu liptauer pięknie będzie się prezentował na kanapce. W tym celu zachowaj około 20 do 30 gramów sera na potem. Do utartego masła wkrusz pozostały ser. Bardzo dokładnie wymieszaj masło z serem tak, aby powstała puszysta, gładka masa.

Przesiekaj drobno kapary i fileciki anchois. Na początek zastosuj się do ilości podanych przeze mnie, aby nie przedobrzyć. Być może potem trzeba będzie tych charakterystycznych w smaku składników dodać.

Do uzyskanej przed chwilą masy dodaj przesiekane kapary i anchois, 1 łyżeczkę musztardy, śmietanę, mieloną słodką i ostrą paprykę, a także mielony kminek. Można dodać również nieco drobno posiekanego szczypiorku i czerwoną papryczkę chilli. Wysoce wskazanym dodatkiem jest również bardzo drobno posiekana cebula, jednak znacznie zmniejsza ona trwałość pasty. Z tego względu używa się jej sporadycznie, lepiej po prostu cebulą lub dymką okrasić kanapkę z liptauerem. Całość lekko posól (anchois i bryndza są słone, więc bardzo uważaj z solą) i popieprz (uważaj, bo jest tu również ostra mielona papryka i świeża chilli).

Ponownie dokładnie wymieszaj wszystko na gładką pastę. Spróbuj. Ja dodałem jeszcze trochę anchois, kaparów i dymki, bo lubię wyraźny smak liptauera. Na koniec dodałem jeszcze nieco chilli, bo liptauer jednak winien być choć lekko pikantny. Również w tym momencie wkrusz zachowane 20 do 30 gramów sera. Wymieszaj wszystko.

Pasta do chleba liptauer sposób podania

Liptauer powinien mieć piękny kolor od mielonej papryki (ta musi być najwyższej jakości, najlepiej węgierska, świeżo otwarta). Jeżeli do pasty dodasz mielonego kminku ten kolor będzie nieco „przydymiony”. Jeżeli chcesz mieć piękny kolor, a ziarna kminku nie przeszkadzają Ci w jedzeniu użyj właśnie ich zamiast kminku mielonego.

Pastę przełóż do miski i wstaw do lodówki na 2-3 godziny, żeby składniki „przegryzły się”. Podawaj ze świeżym pieczywem i szczypiorkiem do posypania. Uwaga: aby liptauer smakował idealnie należy wyjąć go minimum 30 minut przed jego konsumpcją.


Poznaj przepis na pasta z łososia wędzonego idealną do chleba i na bawarską pastę z piwem obazda pasta serowa. To dopiero wybór pyszny!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *