Leczo węgierskie przepis oryginalny od Laszlo

Prawdziwe leczo węgierskie przygotowane z krojonej białej papryki, cebuli, pomidorów i kiełbasy duszne z dodatkiem mielonej papryki.

Zapraszam na prawdziwe leczo węgierskie przygotowane z krojonej białej papryki, cebuli, pomidorów i kiełbasy duszone z dodatkiem mielonej papryki. To danie jest bardzo często masakrowane przez całą rzeszę „kucharzy”. Rozgrzeszając ich trochę przyznać trzeba, że w restauracjach na Węgrzech trudno jest leczo w karcie menu znaleźć. Szczególnie, gdy mówimy o miejscach turystycznych. Tu dominują perkelty i zupa gulaszowa. Są również wszelkiego typu dania mięsne (w tym z dziczyzny), ale o leczo raczej nikt nie pyta. Bo któż mając w zanadrzu flagowe mięsne dania węgierskie zamówi po prostu leczo, czyli bardzo gęstą warzywną papkę. Spróbujcie mojego leczo, przygotowane je w oparciu o oryginalny przepis prosto z Węgier. Konkretnie od mojego przyjaciela Laszlo.

Składniki

5 do 7 sztuk białej, podłużnej papryki;
50 gramów wędzonej słoniny (najlepiej z mangalicy);
4 pomidory;
1 mała słodka, czerwona papryka;
ostra papryka;
duża cebula;
150 gramów kiełbasy (np. dobra parówkowa lub typu podwawelskiej, czy śląskiej);
słodka, mielona papryka;
smalec wieprzowy z mangalicy;
sól, pieprz;

Leczo węgierskie sposób przygotowania

Sparz nacięte „na krzyż” pomidory, odczekaj 2 minuty, a następnie przelej bieżącą wodą. Teraz łatwo zdejmij skórki z pomidorów. Papryki pozbaw gniazd nasiennych i białych błonek wewnętrznych. Opłucz pod bieżącą wodą i osusz ręcznikami papierowymi. Paprykę pokrój w niedużą kostkę, podobnym sposobem pokrój pomidory. Alternatywnie pomidory możesz zetrzeć na dużych oczkach tarki.

Warto nadmienić, że najlepiej jest użyć tradycyjnej węgierskiej kiełbasy do leczo. To kiełbasa pomiędzy parówkową, a naszą kiełbasą podwawelską. Kiełbasa węgierska jest jednak nieco grubiej mielona.

Kiełbasę również pokrój z niedużą kostkę. Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Słoninę posiekaj jak najdrobniej. Wszystko, co potrzebne do zrobienia leczo masz już gotowe.

Na dużej patelni rozgrzej smalec wieprzowy i wrzuć słoninę. Smaż krótką chwilę na średnim ogniu, a następnie wrzuć cebulę. Smaż mieszając od czasu do czasu aż cebula się zeszkli. Uważaj aby nie spalić słoniny. Zdejmij patelnię z gazu i wsyp 2 łyżeczki mielonej, słodkiej papryki. Mieszaj zawartość patelni, aby tłuszcz połączył się z papryką. Wstaw patelnię z powrotem na gaz. Dolej szklankę wrzątku i rozmieszaj wszystko, aby powstała gęsta masa. Przelej zawartość patelni do garnka.

Patelnię przetrzyj lekko ręcznikiem papierowym, postaw z powrotem na gaz i wrzuć na nią pokrojoną kiełbasę. Smaż chwilkę na większym ogniu, aby się lekko zrumieniła. Wtedy przełóż ją do garnka z przygotowaną chwilę wcześniej bazą. Nie myjąc patelni przesmaż na niej na niewielkiej ilości smalcu paprykę. Przesmażoną przełóż do garnka z leczo.

Kiełbasę smaż bez dodatku tłuszczu. Wystarczy to, co się z niej wytopi.

Wlej do garnka tyle wrzątku, aby uzyskać żądaną gęstość leczo. Rób to z głową, bo zbyt duża ilość wody pozbawi danie całkowicie smaku. Wrzuć do garnka posiekane pomidory. Wsyp do leczo nieco ostrej, mielonej papryki, 1 łyżkę mielonej, słodkiej papryki oraz dodaj sól. Jeżeli masz do dyspozycji węgierską pastę paprykową (jest wściekle ostra i słona) soli nie dodawaj, doprawisz danie na końcu. Przykryj garnek pokrywką i gotuj węgierskie leczo na małym ogniu 10 minut.

Węgierskie leczo propozycja podania

Do ostatecznego przyprawienia leczo zamiast soli, „veget” i innych tego typu cudów użyj najlepiej oryginalnej pasty węgierskiej, o której wspomniałem powyżej. Doskonale podkreśla ona smak węgierskich potraw takich właśnie, jak węgierskie leczo czy zupa gulaszowa. Podawaj z białym pieczywem. To znakomite danie z charakterem. 


Wypróbuj także przepis na węgierska zupa fasolowa Jokai.


Rekomendowane przepisy

3 komentarze

  1. blank

    Taka kielbasa jak w przepisie to nieporozumienie . Kelbase trzeba znalezc normalną czyli uczciwą w ktorej jest mieso i nic wiecej. Papryka w proszku nastepne
    nieporozumienie.
    smalec nie musi byc z mangalicy ,słonina tez nie (choc jak ktos znajdzie to dobrze ) Pieprzu nie dodawac skoro jest juz papryka chilli (swieza lub marynowana
    firmy (wykreślono) bo tylko ona marynuje ją ze swiezej ) zamiast pomorodow mozna uzyc przecieru pomodorowego (nie koncentratu) takiego ktory nie jest
    kwasny .
    Ponadto uzyjcie soli naturalnej np Klodawskiej lub Himalajskiej bo ma lepszy smak i przy okazji jest tez zdrowa

    1. blank

      dawno się tak nie uśmiałem zwykle takie komentarze lądują w koszu, ale ten postanowiłem Wam pozostawić do poczytania. Oto znawczyni kuchni
      węgierskiej deprecjonuje oryginalną, węgierską kiełbasę do leczo oraz użycie słodkiej mielonej papryki do dań węgierskich. Olu, cukinię i pieczarki
      dodajesz do leczo? Przejdź na zupki chińskie…

      1. blank

        Widocznie koleżanka Ola gustuje w potrawach słoikowych. Przepis spoko, ja tam wole wersję bardziej gestą. Mangalica daje potrawie takie „coś” czego inna wieprzowina nie odda. Nie dodaję też ostrej papryki, kiedyś dodawałem czereśniową ostrą ale pyły domowe protesty:-). W całym wywodzie Oli najbardziej wstrząsneło mną po słowach – zamiast pomidorów uzyj przecieru pomidorowego. To idźmy dalej – zamiast papryki dajmy fasolę i będzie po bretońsku jak znalazł. Co do soli to już nie ma sił tłumaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *