Kotlety z brokuła z kaszą jaglaną

Kotlety przyrządzone z gotowanego brokuła połączonego z ugotowaną kaszą jaglaną oraz z przyprawami, następnie smażone na patelni.

Kotlety z brokuła, cudownie zielonego warzywa, aż chciałoby się zaśpiewać na wiosnę i latem „zielono mi”. Oczywiście, że feeria barw wiosennych wykracza daleko poza ten symboliczny kolor. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie zieleń kojarzy się z odnowieniem wiosennym po szarościach zimy. Brokuł musi być intensywnie wyczuwalny, w końcu to główny bohater tego dania. Połączenie kaszy jaglanej z brokułem uważam za wyjątkowe. Przygotowany sos świetnie pasuje nie tylko do kotletów z brokuła, ale i do roszponki.

Składniki

brokuł o wadze około 500 gramów;
120 gramów kaszy jaglanej;
dymka;
natka pietruszki;
zielona papryczka chili;
sól, pieprz;

Przepis na kotlety z brokuła

Brokuły podziel na różyczki, głąb pokrój w plastry. Umyj brokuła i pokrojonego głąba, przełóż wszystko do garnka, zalej wrzątkiem, dodaj trochę soli i gotuj około 10 minut, aż warzywo będzie miękkie, ale nie rozgotowane. Ugotowanego brokuła odcedź, ale koniecznie pozostaw 2 szklanki wody z jego gotowania.

Kaszę jaglaną dokładnie opłucz pod bieżącą wodą, włóż do garnuszka i zalej ją dwoma szklankami wody z gotowania brokuła. Gotuj kilka minut, aż woda prawie całkowicie wyparuje, następnie wyłącz gaz pod garnkiem, przykryj garnek pokrywką. Pozostaw na około 10 minut, aby kasza wchłonęła resztę wody i napęczniała. Gotowa kasza, dzięki użyciu wody z gotowania brokuła powinna mieć fantastyczny posmak tego warzywa.

Porada-> do gotującej się kaszy jaglanej możesz dodać swoją ulubiona przyprawę.

Zobacz przepis na surówkę gruzińską i przygotuj do podania.

Przygotuj sos: do miseczki przelej mały kubek jogurtu naturalnego, dodaj nieco posiekanej dymki, łyżeczkę ostrego sosu (chili, sriracha, harisa itp), zmiażdżony ząbek czosnku, nieco soli. Wymieszaj i wstaw sos do lodówki.

Do miski przełóż lekko przestudzonego brokuła. Jeżeli plastry głąba są zbyt twarde usuń je. Brokuła zmiażdż widelcem dość dokładnie. Dodaj kaszę jaglaną (120 gramów powinno być OK, ale uważaj, jeżeli dodasz za dużo kaszy kotlety stracą smak brokuła na jej rzecz). Następnie dodaj posiekaną natkę pietruszki i 1-2 łyżeczki swojej ulubionej przyprawy (ja użyłem tureckiej baharat). Jeżeli potrzeba dodaj trochę soli i wyrabiaj masę. Masa nie powinna wymagać żadnych „klejów” w postaci mąki, jajek itp.

Lekko zwilżonymi rękami formuj małe kotlety z brokuła i smaż po kilka minut z każdej strony aż do zrumienienia. Najlepiej jest smażyć na oleju arachidowym, ale oczywiście inne oleje bez problemu dają radę. Smażenie kotlecików z brokuła nie jest łatwe, trzeba cierpliwości i delikatności szczególnie przy ich odwracaniu.

Kotlety z brokuła sposób podania

Rozłóż na talerzu nieco roszponki i ułóż na niej kotlety. Podawaj z surówką z ogórka (przed podaniem dodaj do niej jeszcze 2 łyżeczki octu z białego wina i zamieszaj delikatnie, aby wzmocnić jej smak). Dopełnieniem jest zimny dip jogurtowy.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *