Karp smażony tradycyjny idealny na Wigilię

Karp porcjowany idealnie wyczyszczone i smażony w sposób wyjątkowy, by najlepiej smakować na wigilijnym stole.

Karp smażony w odwrocie? Wiem, że w ostatnich latach odchodzi się od smażonego karpia, jako głównej potrawy kolacji wigilijnej, ale zdaję sobie sprawę, że w dalszym ciągu sporo osób dochowuje tej tradycji. Pokażę Ci, jak przygotować smażonego karpia. Być może są jakieś niuanse pomiędzy naszymi przepisami, a które to niuanse wykorzystasz, by Twoja ryba była jeszcze lepsza. Mam również nadzieję, że przekonam choć kilka osób, że karp wcale nie musi „śmierdzieć mułem”. To naprawdę smaczna ryba, wymaga jedynie nieco lepszego traktowania.

Składniki

2 karpie o wadze do 2 kilogramów każdy;
mąka pszenna;
2-4 jajka;
wysokiej jakości drobna bułka tarta;
olej rzepakowy do smażenia;
masło;
sól;

Karp smażony sposób przygotowania

Wybór ryby ma naprawdę wielkie znaczenie, zwłaszcza w przypadku karpia. Zwykle karpia jada się ten jeden, jedyny raz w roku. Kup więc dobrą, świeżą rybę, najlepiej z certyfikowanych łowisk, hodowaną według właściwych zasad w dobrych warunkach. Polecam sprawdzone ryby w certyfikatem PAN KARP. Sprzedający karpie z tym certyfikatem nie tylko doradzą, ale również fachowo zajmą się rybami, aby te cierpiały jak najmniej (zabiją na miejscu, wypatroszą itd). Wybierz żywe karpie najlepiej takie o wadze około 2 kilogramów, poproś o ich zabicie i wypatroszenie na miejscu.

Po przyniesieniu karpi do domu przystąp niezwłocznie do działania. Pierwszą czynnością jest przelanie ryb wrzącą wodą. Jest to konieczne, aby pozbyć się wszelkich nieczystości znajdujących się na zewnątrz ryby. Po przelaniu wrzątkiem zeskrob z wierzchu ryby, co tylko się da: szlam, łuski itp. Ryby pokrój w dzwonka, z każdego dzwonka wykrój dwa filety odkrawając je od kręgosłupa ryby po obu jego stronach.

Każdy z filetów połóż na desce do krojenia. Prowadząc prostopadle do filetów duży nóż pozbaw filety pozostałych kawałków kręgosłupa i ości. Z każdego fileta odkrój tzw. „brzuszki”. Pamiętaj, że zabitej rybie należy się szacunek, straciła życie, żebyśmy my mogli ją zjeść. Zatem nigdy nie wyrzucaj jej elementów, które można jeszcze wykorzystać. Z odkrojonych elementów ugotuj np. wywar rybny.

Tak przygotowane dzwonka karpia bardzo dokładnie umyj, przełóż do naczynia, przykryj je i wstaw do lodówki na całą noc, aby karp skruszał. Na drugi dzień dobrze posól karpia tuż przed smażeniem. Przygotuj mąkę, bułkę tartą, rozbełtaj jaka. Rozgrzej na patelni olej.

Opanierowane kawałki karpia (mąka, jajko, bułka tarta, panieruj zawsze tuż przed włożeniem ryby na patelnię, nigdy wcześniej) przełóż na patelnię i smaż wolnym ogniu. Za chwilę przekonasz się, że karp smażony może naprawdę świetnie smakować.

Porada-> po opanierowaniu 2-3 kawałków ryby umyj i osusz ręce. Dzięki temu nie będzie grudek w panierce po usmażeniu ryby

Gdy ryba się ładnie zrumieni odwróć karpia na drugą stronę. Na wierzchu każdego kawałka ryby połóż po łyżeczce masła. Masło będzie się topiło. Część wsiąknie w karpia, a część spłynie na patelnię dodając smaku tłuszczowi, w którym ryba się smaży. Gdy ryba jest już ładnie zrumieniona z obu stron dosmażaj ją na bokach.

Pięć minut przed końcem smażenia karpia wrzuć na patelnię łyżkę masła. Masło rozpuści się, a ryba dosmażać się będzie w bogatej kąpieli maślanej, dzięki czemu uzyska cudowny kolor i niezwykły smak.

Porada-> Karp smażony potrzebuje 20 minut smażenia aby był idealny.

Puree ziemniaczane i kapusta z grochem to obowiązkowe dodatki do karpia na kolację wigilijną.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *