Gulasz po węgiersku, na który podaję poniżej przepis to oryginalny perkelt wołowy. Dla Węgrów to oczywiste, że gulasz to właśnie … perkelt, dla nas niekoniecznie. A dlaczego perkelt? Bo ma pyrkać podczas duszenia, jak nasz rosół podczas gotowania. Ten klasyczny gulasz węgierski winien dochodzić w tzw. krótkim sosie co oznacza, że zalanie mięsa obfitą ilością sosu jest po prostu „nie po węgiersku”.

Mięso sosem winno być jedynie oblepione, co odpowiada mniej więcej zasadzie serwowania dań makaronowych we Włoszech. Można rzec, że w obu przypadkach sos jest li jedynie przyprawą. Tak, czy siak perkelt wołowy to kwintesencja smaku papryki, mięsa i smalcu. Spróbujcie zrobić taki gulasz dokładnie według mojego przepisu – nie zmieniajcie nic. By poczuć, dlaczego kuchnia węgierska jest jedną z najsmaczniejszych na świecie.

 

GULASZ PO WĘGIERSKU

SKŁADNIKI:

  • 800 gramów wołowiny (karczek, łopatka, plecko);
  • 1 duża cebula;
  • 1 czerwona papryka;
  • 1 mała ostra papryczka;
  • 1 duży pomidor;
  • 1 duży ząbek czosnku;
  • smalec wieprzowy (najlepiej z mangalicy);
  • słodka, mielona papryka (węgierska naprawdę robi różnicę);
  • czerwone, wytrawne wino węgierskie, np. Kekfrankos;
  • szklanka węgierskiej zacierki (tarhonya);

 

PRZYGOTOWANIE:

1. Przygotuj wszystkie składniki.

 

2. Mięso umyj, dokładnie osusz ręcznikami papierowymi i pokrój w grubą kostkę (około 4×4). Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.

 

3. W garnku (najlepiej żeliwnym) rozgrzej 2-3 łyżki smalcu wieprzowego.

 

4. Jeżeli masz dodaj koniecznie pokrojony w drobną kostkę plaster wędzonej słoniny węgierskiej.

UWAGA: Słonina wędzona doda niewiarygodnego smaku perkeltowi.

 

5. Na smalcu zeszklij cebulę.

 

6. Zgaś pod garnkiem gaz i wsyp do niego 1 kopiatą łyżkę słodkiej, mielonej papryki. Wymieszaj, aby papryka połączyła się z tłuszczem, a następnie ponownie włącz gaz pod patelnią. Tę czynność Węgrzy stosują, by papryka, która zawiera naturalny cukier nie przypaliła się.

 

7. Gdy masa na patelni zacznie skwierczeć wlej szklankę wrzącej wody i dokładnie wymieszaj, aby powstał gęsty sos.

 

8. Do tak przygotowanej bazy wrzuć mięso i smaż je około 10 minut mieszając co jakiś czas, aby dobrze pokryło się pastą paprykową.

 

9. Obierz i posiekaj drobno czosnek. Wrzuć go do garnka razem z ostrą papryczką (w całości – rozpadnie się podczas duszenia).

 

10. Wlej do garnka tylko tyle gorącej wody, aby ledwie przykryła mięso. Garnek przykryj pokrywką, nastaw pod nim jak najwolniejszy gaz i duś mięso 1 godzinę. Co jakiś czas sprawdzaj stan płynu w garnku. Gdy jest go za mało dolej odrobinę.

 

11. Po godzinie sprawdź twardość mięsa – zwykle potrzebuje kolejnej godziny duszenia. Dodaj teraz obranego ze skóry i pokrojonego na cztery części pomidora oraz grubo pokrojoną (wypestkowaną) czerwoną paprykę.

 

12. Od tej pory uzupełniaj płyn – na zmianę wodą i czerwonym winem z tendencją do zwiększania częstotliwości dolewania wina kosztem wody 😉 Pamiętaj, że płynu ma być po dolaniu tyle, by ledwie przykrywał mięso. Na koniec, gdy mięso jest już miękkie posól całość według własnego smaku.

 

13. W trakcie duszenia mięsa nna małej patelni rozgrzej nieco smalcu wieprzowego i przesmaż na nim zacierkę. Następnie przełóż ją do garnka, zalej osoloną wodą i gotuj do miękkości.

 

14. Gulasz po węgiersku podawaj z zacierką oraz koniecznie z kiszonkami.


Drukuj przepis

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *