Festiwal mangalicy (Mangalica Fesztivál) to nazwa odbywającego się na Węgrzech festiwalu kulinarnego, którego głównym „bohaterem” są wyroby z endemicznej świni rasy mangalica. Węgrzy wierzą, że mięso tej swobodnie pasącej się „pod chmurką” świni ma o wiele mniej cholesterolu, aniżeli mięso świń ras tradycyjnych. Mangalicę Węgrzy wielbią i szanują. Z dbałością hodują i ze smakiem potem zjadają bacząc, by żaden kąsek się nie zmarnował. Wszak zwierzę życie oddało, by człowiek się pożywił, uszanować więc to trzeba. Radzę zapamiętać to podejście Węgrów do konsumpcji mięsa i dzisiaj w dobie wielkiego marnotrawstwa jedzenia zacząć stosować z pilnością.

FESTIWAL MANGALICY RAZY CZTERY

Festiwal mangalicy odbywa się co kwartał w jednym z czterech węgierskich miast, za każdym razem w tym samym. W listopadzie jest to Szeged, w lutym piękny Budapeszt, w kwietniu Debreczyn. We wrześniu festiwal odbywa się zaś w Székesfehérvár, czyli pierwszej historycznej stolicy Węgier i obecnej nekropoli królów węgierskich. I właśnie ta wrześniowa edycja odbędzie się już w przyszły weekend. Jeżeli lubisz mięso i cenisz sobie jego smak to radzę Ci się do Székesfehérvár wybrać. Mięsożercy powinni tam podążać, jak muzułmanie do Mekki.


JEDZĄ ŚPIEWAJĄ I PALINKĘ POPIJAJĄ

Będzie jak zwykle mnóstwo wyrobów z mangalicy, będzie jadło i będzie napitek – wszak do skwarków, kiełbas, salami, golonek i boczku palinka to rzecz obowiązkowa. Być musi, więc będzie… Szykujcie się zatem na następny weekend, czyli 21-23 tegoż miesiąca. Zarezerwujcie sobie nocleg już teraz, by problemów później nie było, bowiem festiwal odbywa się w centrum miasta na Placu Piar. Na festiwalu spodziewajcie się muzyki na żywo i tego, że przez trzy dni karmić tam będą wybornie…

Zobacz fotorelację z Mangalica Fesztivál z lat poprzednich <<TUTAJ>>.

Strona festiwalu <<TUTAJ>>.

Festiwal mangalicy Mangalica Fesztivál


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *