Chutney morelowy z imbirem i cebulą

Chutney morelowy, czyli sos przyrządzony z dojrzałych moreli duszonych z cukrem, cebulą, imbirem oraz octem winnym i sokiem z cytryny.

Chutney morelowy to moja odpowiedź na bardzo klasyczne czatneje, jakie można zwykle spotkać w handlu. Chutney (czyt. czatnej) to gęsty, zwykle dość aromatyczny, często pikantny sos przyrządzony z owoców lub warzyw, który stanowi doskonały dodatek do bardzo wielu dań. Pochodzi z Indii. W szczycie sezonu owocowego, czyli w lipcu świetnie do przygotowania czatneja nadają się morele. Połączenie słodyczy dojrzałych moreli z nutą pikantności imbiru oto moja wersja czatneja. Spróbuj taki czatnej podać np. do pieczonej kaczki. Efekt znakomity.

Składniki

600 gramów bardzo dojrzałych moreli;
1-2 cebule;
100 gramów cukru;
mały kawałek świeżego imbiru;
1 cytryna;
100 ml białego octu winnego;
1 łyżka cukru żelującego 3:1;
likier morelowy lub inny (do smaku);

Przepis na chutney morelowy

Dojrzałe, słodkie i mało mączyste morele to absolutna podstawa dobrego czatneja. Koniecznie spróbuj morele zanim je kupisz. Chodzi o to aby kupić naprawdę smaczne i soczyste owoce. Morele umyj, osusz, wypestkuj, a następnie podziel na połówki. Wyciśnij sok z cytryny, cebule obierz i drobno posiekaj, imbir obierz zetrzyj.

Do małego garnka lub rondelka wsyp zwykły cukier i podgrzewaj mieszając od czasu do czasu, aż się skarmelizuje. Na skarmelizowany cukier wrzuć morele. Wrzuć do garnka również posiekaną cebulę i starty imbir. Wlej sok z cytryny, ocet winny oraz likier morelowy. Spróbuj, czy takie proporcje odpowiadają Twojemu smakowi. Jeśli nie dodaj jeszcze któregoś ze składników chatneja. Zamieszaj wszystko dokładnie i gotuj na wolnym ogniu do momentu, aż część owoców się rozpadnie i powstanie masa przypominająca marmoladę i dżem. Nie powinno to trwać dłużej, aniżeli 10 minut.

Na koniec wsyp do moreli cukier żelujący. Ja dałem łyżkę, ale proporcje ze zwykłym cukrem możesz odwrócić, jeżeli wolisz chutney morelowy dużo gęstszy. Zamieszaj i gotuj jeszcze 1-2 minuty (ile dokładnie sprawdź na opakowaniu). Kolejne owoce powinny się rozpaść, jednak część nadal pozostanie w kawałkach.

Gorący chutney morelowy wlewaj do małych, wyparzonych słoiczków, które następnie starannie i mocno zakręć. Włóż słoiczki na wysoką patelnię z brzegami lub do garnka wyłożonych ściereczką, wlej wrzątek do wysokości 2⁄3 słoiczków, a następnie pasteryzuj na bardzo małym ogniu 20 minut.

Chutney morelowy sposób wykorzystania

Dobrze zakręcone słoiki rozłóż na ściereczce dnem do góry. Przykryj je następną ściereczką i pozostaw na około 1 godzinę. Po tym czasie odwróć słoiki wieczkiem do góry, ponownie przykryj ściereczką i pozostaw przez noc do wystygnięcia. Przechowuj w chłodnym pomieszczeniu. Będzie smakował z wieloma daniami, ale spróbuj szczególnie z pieczoną kaczą piersią (poznaj przepis na piersi z kaczki w sosie pomarańczowym).

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *